İlk iş kısa süreliler (Shortest Job First)

Bir önceki yazımda cpu zamanlama algoritmalarından olan fcfs algoritmasından bahsetmiştim.Asıl ismi "shortest next CPU burst algorithm" olarak geçen ve yine bir cpu zamanlama algoritması olan Shortest Job First(SJF) yani en kısa iş ilk algoritmasını inceleyelim.

Bu algoritmada belli bir sırada bekleyen işlerden önce kısa olanların işlenmesi amaçlanmıştır.Eğer …

more ...

Selection Sort - Sıralama Algoritmaları

Veri kümesinin sıralı olarak tutulması için geliştirilmiş en basit sıralama algoritmalarındandır.Türkçe'de seçmeli sıralama , seçerek sıralama şeklinde kullanılır.Geliştirilen uygulamalarda seçmeli sıralama kullanmak için düzgün bir analiz yapılması gerekir.Yer değiştirme sayısındaki sabitlik dolayısı ile büyük sayıda verinin bulunduğu uzun dosyalarda lineer zamanda sıralama yapılabilir.

Temel olarak işleyiş şu şekilde …

more ...

Insertion Sort - Sıralama Algoritmaları

Uygulaması kolay olan bu algoritmayı büyük diziler yerine daha küçük dizilerde kullanıldığında ve özellikle gelen veri kümesinin zaten sıralanmış veya sıralanmış haline çok yakın olduğunda kullanılır.

Kararlı bir algoritma olmasıyla birlikle çalışma anında ek bir bellek ihtiyacı duymayan bu algoritma Türkçe'da yerleştirmeli sıralama , eklemeli sıralama ve sokma sıralaması olarak adlandırılabilir …

more ...

İlk gelen işi kapar (First Come First Serve)

Kısaca FCFS algoritması.İsim benzerliği ve aslında çalışma mantığı bakımında kuyruk(queue) veri yapısına çok benzer(FIFO).Bilgisayar alanında özellikle işletim sistemlerinde bir çok alanda kullanılan bir algoritmadır.Bu algoritmik yaklaşımda bir sıraya ilk girenin işi ilk halledilmektedir.

Bu şu şekilde açıklanabilir.Mahallenizde bir berber bulunmaktadır fakat ne yazık ki …

more ...

Bubble Sort - Sıralama Algoritmaları

Algoritma yazılarıma sıralama algoritmaları ile başlamak istedim.İlk olarak bubble sort ile başlamayı düşünürken bundan bir süre önce izlediğim bir video aklıma geldi.

Bu videoda Barack Obama'nın başkan seçilmeden önce Google'da yaptığı bir konuşma geçiyor. Google CEO'su Eric Schmidt ile yaptığı sohbette Obama'ya bir milyon adet 32-bit integer sayıyı sıralamak …

more ...

Arch Linux Nasıl Kurulur

Bu yazı Arch Linux 2014 Ağustos kalıbı dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Neden Arch , Nedir Bu ?

Arch Linux "sürekli güncel"(bkz: "rolling release") paket mantığı üzerine kurulu, belirli bir düzeyde GNU/Linux bilgisi olan kullanıcıları hedef alan(tamamen göreceli kimileri yeni başlayanlar için ideal olduğu görüşünde) bağımsız bir dağıtımdır.Arch hızlı, hafif …

more ...